0

Zielona herbata a ciśnienie – czy zielona herbata podnosi ciśnienie? a może obniża?

Dodano: 30 cze 2023


Zielona herbata podwyższa czy obniża ciśnienie? To pytanie zadają sobie przede wszystkim osoby cierpiące na nadciśnienie tętnicze z uwagi na wiele mitów związanych z piciem herbaty. Powszechne jest stwierdzenie, że napary zawierające kofeinę powodują podwyższenie ciśnienia tętniczego. Tymczasem okazuje się, że regularne picie herbat może pomóc w naturalny sposób wesprzeć leczenie nadciśnienia. Jak wygląda zatem korelacja zielona herbata a ciśnienie?


 

Picie herbaty a wysokość ciśnienia krwi

Osoby, które zastanawiają się, czy herbata podwyższa ciśnienie krwi, powinny pamiętać, że jest to mit powiązany z faktem, iż herbata zawiera kofeinę – substancję o działaniu pobudzającym. Szukając odpowiedzi na pytanie “jaka herbata podnosi ciśnienie?”, łatwo jest więc spotkać się z teorią wskazującą na fakt, że takie właściwości może wykazywać mocny napar z herbaty czarnej. Należy pamiętać jednak, że o ile bezpośrednio po spożyciu dużej ilości mocnej herbaty ciśnienie może wzrosnąć, to jednak jej regularne spożywanie przyczynia się do obniżenia ogólnego poziomu ciśnienia, między innymi ze względu na to, w jaki sposób herbata wpływa na kondycję naczyń krwionośnych. 

 

Czy zielona herbata podnosi ciśnienie?

Zielona herbata a niskie ciśnienie to popularne zagadnienie, ale spożywanie zielonej herbaty w zalecanej dawce – do 5 gramów dziennie – nie powoduje wzrostu ciśnienia tętniczego. Aby udzielić klarownej odpowiedzi na pytanie “czy zielona herbata podnosi ciśnienie?”, należy powołać się na badania przeprowadzone na szczurach. Wykazały one, że w modelu nadciśnienia tętniczego, w którym dochodzi do nasilenia stresu oksydacyjnego, stosowanie zielonej herbaty ma działanie protekcyjne. Napar z liści zielonej herbaty redukuje ciśnienie oraz reguluje pracę układu krążenia krwi. Zatem osoby, które zastanawiają się, czy herbata podnosi ciśnienie, muszą mieć na uwadze, że tego typu teorie to jedynie mity, nieznajdujące odzwierciedlenia w rzeczywistości. 

 

Czy zielona herbata obniża ciśnienie?

W nawiązaniu do wspomnianego badania przeprowadzonego na szczurach, łatwo jest udzielić odpowiedzi na pytanie: czy zielona herbata obniża ciśnienie. Należy pamiętać jednak o tym, że aby herbata obniżała ciśnienie krwi, trzeba pić ją regularnie w ograniczonej ilości – ze względu na zawartość kofeiny. Wiedząc, czy zielona herbata obniża ciśnienie krwi, dobrze jest poznać także mechanizm jej działania. Zatem jak zielona herbata wpływa na tętno i w jaki sposób prowadzi do obniżenia ciśnienia krwi?

Zielona herbata na obniżenie ciśnienia działa przede wszystkim za sprawą zawartej w jej liściach L-teaniny. Substancja ta ma właściwości relaksujące i odprężające. Wpływa także na produkcję serotoniny, czyli hormonu szczęścia. Dzięki temu reguluje rytm snu czy też właśnie ciśnienie krwi. 

Kolejnym ważnym czynnikiem w relacji zielona herbata a tętno jest zawartość katechin (flawonoidów) w liściach zielonej herbaty. Katechiny biorą udział w redukowaniu wolnych rodników, które również odgrywają swoją rolę procesie rozwoju nadciśnienia tętniczego. 

Zielona herbata obniża ciśnienie także za sprawą swojego wpływu na kondycję układu krążenia. Herbata obniża poziom trójglicerydów we krwi, zapobiega miażdżycy, zmniejsza ryzyko zawału serca. Jeśli więc picie zielonej herbaty ma korzystny wpływ na pracę układu krążenia, z pewnością ma też dobry wpływ na wysokość ciśnienia tętniczego. 

 

Jakie herbaty wybierać na ciśnienie?

 

Zielona herbata a nadciśnienie to zagadnienie, którym zainteresowane są osoby pragnące walczyć z problemem nadciśnienia naturalnymi metodami. Wiedząc, że w relacji zielona herbata a nadciśnienie tętnicze regularne spożywanie naparu z liści zielonej herbaty okazuje się korzystnym rozwiązaniem, warto zastanowić się jeszcze, czy istnieją inne dobre “herbaty na ciśnienie”. W pierwszej kolejności należy wskazać tutaj herbatę czarną i czerwoną. Herbata czarna zawiera większe ilości kofeiny, ale jest też bogata w katechiny. Picie czarnej herbaty poprawia krążenie, a tym samym obniża ciśnienie krwi. Z kolei herbata czerwona dodatkowo obniża poziom cholesterolu, zatem również normalizuje wysokość ciśnienia. Herbaty na nadciśnienie to także herbaty ziołowe, w tym herbaty:

  • z owocu głogu,
  • kwiatu bzu czarnego,
  • ziela skrzypu polnego,
  • ziela jemioły,
  • owocu róży.

Natomiast herbaty ziołowe podnoszące ciśnienie to między innymi herbata z lukrecji, herbata z gorzkiej pomarańczy czy herbata arniki.

 

 

Czy można leczyć nadciśnienie za pomocą zielonej herbaty?

Jak kształtuje się relacja “zielona herbata a leki na nadciśnienie”? Należy pamiętać, że picie herbaty to naturalna forma suplementacji i wsparcia leczenia farmakologicznego. Chęć spożywania herbaty na nadciśnienie należy skonsultować ze swoim kardiologiem. Aby odczuć korzystne działanie herbaty na układ krwionośny, należy wypijać regularnie do 5 filiżanek naparu dziennie. Zasadniczo, herbata spożywana w rozsądnych ilościach nie ma również wpływu na skuteczność stosowanych leków na nadciśnienie. Zatem mogą bezpiecznie sięgać po nią nawet wysokociśnieniowcy, jeśli tylko nie przekraczają zalecanej przez kardiologów dawki dobowej. 

Zapisz się do newslettera

i bądź na bieżąco z nowościami i promocjami!


© 2023 Herbatka u Tadka. Wszystkie prawa zastrzeżone.

Realizacja: KULIKOWSKI-IT.pl sklepy internetowe Szczecin

Powiadom o dostępności Poinformujemy Cię, gdy artykuł pojawi się na magazynie. Podaj nam swój adres e-mail oraz ilość produktów.