Zielona herbata w ciąży – czy i jakie herbaty można pić w ciąży?
Dodano: 31 sie 2023
Herbata a ciąża to zagadnienie równie popularne co ciąża a kawa. Chociaż lekarze zalecają ciężarnym picie przede wszystkim dużych ilości wody, to jednak wiele kobiet nie wyobraża sobie swojego codziennego jadłospisu bez takich naparów, jak kawa czy herbata. Ma to również związek z faktem, że zwłaszcza w pierwszym trymestrze ciąży wiele pań odczuwa silne zmęczenie, a wspomniane napoje działają pobudzająco. Jednak czy można pić herbatę w ciąży, a jeśli tak, to którą?
Zielona herbata w ciąży – czy jest dozwolona?
Już na wstępie warto zaznaczyć, że picie herbaty w ciąży jest bezpieczne, jeśli tylko kobieta spożywa ten napar w rozsądnych ilościach i odpowiednio go przygotowuje. Oznacza to zatem, że również zielona herbata w ciąży jest dozwolona, choć zawiera duże ilości kofeiny. Panie, które szukają odpowiedzi na pytanie “czy w ciąży można pić zieloną herbatę?”, mogą spotkać się jednak z różnymi twierdzeniami. Część osób twierdzi, że herbata zielona w ciąży może wpływać negatywie na wchłanianie takich substancji odżywczych, jak kwas foliowy, niezbędny do prawidłowego rozwoju układu nerwowego dziecka. Jednak picie tego naparu w ograniczonej ilości, na przykład w ilości jednej filiżanki dziennie, nie spowoduje tego typu negatywnych skutków, a wręcz przeciwnie – może pomóc utrzymać prawidłową wagę i zminimalizować ryzyko chorób naczyniowych.
Herbata zielona a korzyści dla ciężarnej
Wiedząc, że herbata zielona w ciąży jest dozwolona, warto zastanowić się również, czy warto ją pić. Zagadnienia “zielona herbata a ciąża” nie należy sprowadzać bowiem jedynie do kwestii związanych z zawartą w naparze kofeiną. Nie można zapominać, że zielona herbata jest bardzo zdrowa, a korzyściami z jej spożywania mogą cieszyć się również ciężarne. Czym skutkuje zatem picie zielonej herbaty w ciąży? Należy wiedzieć, że herbata zielona to doskonałe źródło polifenoli, witamin i minerałów. W składzie naparu z liści zielonej herbaty obecne są:
- witaminy: A, B, C, E,
- mikroelementy: cynk, mangan, wapń, miedź, potas, fluor.
Zielona herbata wspiera układ odpornościowy ciężarnej, redukuje toksyny, wspiera walkę z otyłością i zapobiega rozwojowi chorób naczyniowych, takich jak miażdżyca czy udar niedokrwienny mózgu. Dzięki wysokiej zawartości antyoksydantów eliminuje też wolne rodniki odpowiedzialne za proces starzenia się organizmu i rozwój wielu chorób. Zatem zielona herbata w ciąży stanowi naturalny suplement diety – źródło witamin, minerałów i polifenoli. Można bezpiecznie spożywać ją w ilości do 4 filiżanek dziennie, choć zaleca się jeszcze bardziej ograniczyć jej ilość zwłaszcza w pierwszym i trzecim trymestrze ciąży. Warto także skonsultować chęć picia zielonej herbatki w ciąży ze swoim lekarzem.
Jakie herbaty w ciąży są bezpieczne?
Zasadniczo, najczęściej polecane herbaty dla ciężarnych to herbaty ziołowe. Wynika to z faktu, że nie zawierają one kofeiny, a jednocześnie są doskonałym źródłem witamin i minerałów. Mogą też eliminować ciążowe dolegliwości, takie jak wzdęcia czy niestrawność. Po jakie herbaty w ciąży warto sięgnąć? Wskazana będzie między innymi herbata imbirowa, która łagodzi poranne mdłości, a także napar z pokrzywy, który świetnie uzupełnia niedobory wielu składników mineralnych. Panie, które zastanawiają się, jaka herbata w ciąży będzie najlepsza na ostatni trymestr, powinny pamiętać, że to napar z liści malin znany jest jako napój przyspieszający poród. Natomiast herbata z mniszka lekarskiego pomaga usunąć nadmiar wody z organizmu i pozbyć się obrzęków, ale nie przyspiesza rozwiązania. Często wskazywaną odpowiedzią na pytanie, jaką herbatę w ciąży można pić bez ograniczeń, jest z kolei herbata miętowa, czyli napar z liści mięty, która ułatwia trawienie oraz napar z rumianku, ułatwiający zasypianie.
Co natomiast z odpowiedzią na pytanie: jakie herbatki pic w ciąży poza herbatkami ziołowymi? Na liście bezpiecznych dla ciężarnych herbat jest między innymi herbata rooibos, która nie zawiera kofeiny i jest bogata w antyoksydanty. Poza tym, w ciąży można pić zarówno herbatę zieloną i czerwoną, jak i czarną, ale w przypadku każdej z nich konieczny jest umiar oraz stosowanie odpowiednich metod parzenia. Picie herbaty w ciąży powinno odbywać się na zasadzie: im mniej tym lepiej oraz im słabszy napar, tym bezpieczniej dla przyszłej mamy i dziecka. Warto zapamiętać, że kobiety ciężarne nie powinny przyjmować dziennie więcej niż 200 mg kofeiny, zatem o ile pilnują tej kwestii, mogą pić dowolną herbatę liściastą w ograniczonej ilości.
Jakiej herbaty nie wolno pić w ciąży?
Wiedząc, jakie herbaty można pić w ciąży, warto zastanowić się także, które z nich są dla ciężarnych naprawdę niewskazane. Ciężarnym odradza się spożywanie herbaty:
- z krwawnika,
- lukrecji,
- żeń-szenia.
Konieczne jest też unikanie mieszanek – zwłaszcza tych, które mają leczyć różne dolegliwości. Kobiety w ciąży nie powinny sięgać również po herbaty odchudzające czy przeczyszczające.
Odpowiedź na pytanie “jakie herbaty pić w ciąży?” brzmi: dowolne, ale z zachowaniem zdrowego rozsądku. Tylko niektórych rodzajów herbat ciężarna nie powinna pić w ogóle. Pozostałe może spożywać z ograniczeniami, bez obaw o bezpieczeństwo swoje i dziecka.